Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Zakládáme vlastní kompost

Každý zahrádkář jistě potvrdí, že kvalitní kompost je víc, než jakákoliv hnojiva. Jednak je kompost zdrojem vynikající zeminy vhodné nejen k doplňování půdy, ale také k přesazování rostlin, k vysazování stromků a keřů. Zvláště pokud máme dostatek vhodného odpadu ze zahrady, je kompostování nejlepším způsobem, jak jej likvidovat a zároveň si pořizovat pravidelný přísun té nejlepší zeminy.

Kde kompost založit

Ideálním místem je odlehlejší kout zahrady, například někde v rohu, ovšem také musíme respektovat sousedy, kterým by mohl vadit pach tlející hmoty nebo i pouhý pohled na nevábné zákoutí. Při výběru místa bereme v úvahu také vzdálenost, abychom to při ukládání odpadu neměli příliš daleko.
Vybrané místo by nemělo být na přímém slunci, neboť k tlení materiálu je nutná vlhkost. Kompostovat můžeme také v kompostéru, kterých je v hobby centrech několik druhů a velikostí. Pokud kompostér k dispozici nemáme, nebo nám připadá příliš malý pro naše potřeby, založíme si vlastní kompost. Ideální je, když máme dostatek místa a můžeme kompost rozdělit na dvě části. V první budeme shromažďovat veškerý organický odpad ze zahrady i některé kuchyňské zbytky a ve druhé bude kompost zrát, což trvá několik měsíců.

Jak na to

Dané místo můžeme ohradit dřevěnými latěmi nebo pletivem. Nikoliv kompaktními dřevěnými deskami, betonovými panely a podobně, neboť kompost potřebuje ke správnému tlení přístup vzduchu. Nezapomeňte také na drenáž na dně, aby se zde nehromadila voda. Ta by způsobila hnití a nikoliv žádoucí tlení. Proto je největším prohřeškem pokládat na dno různé fólie, staré lino, lepenku a podobné materiály, jak to občas někdo z neznalosti činí. Tím se také zamezí přístupu hmyzu, žížal, bakterií a jiných půdních organismů, které urychlují tlení. Důležité je pravidelné přehazování kompostu, kterým se hmota promíchá a provzdušní.

Co do kompostu dávat

Základní surovinou je veškerý rostlinný odpad ze zahrady, jako je posečená tráva, uschlé květiny, drobné větvičky z ořezaných stromů, spadané listí, sláma, bramborová nať a také plevel, ovšem raději bez kvetoucích částí. Pokud jde o podzimní listí, nedáváme do kompostu pouze listí z ořešáků, které špatně tlí. Do kompostu můžeme ukládat i některé kuchyňské zbytky, zejména slupky z brambor, ovoce a zeleniny. Pro provzdušnění je dobré prokládat jednotlivé vrstvy pilinami, drcenou štěpkou, popelem ze dřeva apd. Chybou je sypat do kompostu popel z uhlí obsahující nebezpečné těžké kovy, které by se dostaly s vyzrálým kompostem do půdy a posléze i do pěstované zeleniny či ovoce.