Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

Komíny Plachý - nerezové komíny na míru konkrétním podmínkám.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Procházka růžovým sadem na vlastní zahradě

Růže jsou ozdobou zahrad od počátku kulturních dějin. Pro svou krásu a omamnou vůni si vysloužily titul královen květin. Díky důmyslnému šlechtění si dnes můžeme užívat růžových květů od počátku léta až do podzimu. Při pěstování růží se můžete řídit osvědčenými radami. 

Růže můžeme vysazovat na jaře i na podzim. Za vegetace je ale lepší použít růže v kontejnerech. 
Stanoviště vybereme pečlivě, stejnou pozornost věnujeme výsadbové jámě. Místo by mělo být slunečné, ideální je mírné proudění vzduchu. V přistínění mají dlouhé výhony, řídké olistění, málo kvetou a snáze onemocní. 

Vhodné podmínky

Vhodná je dobře propustná, nezamokřená půda bohatá na živiny. Na dno výsadbové jámy dáme kompost a uleželý nebo granulovaný hnůj a zasypeme vrstvou hlíny. Teprve na to vysazujeme růže, které jsme vyjmuli z kontejneru, a to o 5 cm hlouběji, než rostly dosud. 
Růže nevysazujeme po sobě na stejné stanoviště, projevuje se tzv. únava půdy a rostliny chřadnou. Ani v nádobách nepoužíváme substrát po uhynulých nebo přestárlých růžích. Čerstvě vysazované růže nikdy kolem kořenů neobsypáváme minerálním hnojivem. Hnojit začneme až po řádném zakořenění, stačí až v následujícím roce. Dobře prospívají přidáním rohoviny. Od počátku srpna již nepoužíváme běžná hnojiva, ale jen přípravky s vysokým obsahem draslíku. Na podzim konce keřů jen lehce zakrátíme, ale neseřezáváme. Řez patří až do příštího jara. V listopadu růže na záhonu zahrneme mulčem pro růže nebo přihrneme zeminou. 

Vybíráme růže

Růže dnes zakoupíme v celé škále barev a jejich odstínů. Některé odrůdy jsou i dvoubarevné. Tajemná modrá růže stále není, ale mezi vyjímečné barvy patří sytě fialová nebo temná červenočerná. Také výšku vybereme podle velikosti zahrady, tradiční jsou středně velké, průběžně kvetoucí keře. Ale můžeme je doplnit nádhernými rostlinami na kmínku nebo růžičkami miniaturními nebo půdopokryvnými. 

Neméně krásné jsou růže popínavé, které můžeme pěstovat na zdi domu nebo na oblouku, kterým můžeme opticky oddělit dvě části zahrady. Do zahrad ve volnějším stylu se hodí růže sadové nebo některý z původních druhů botanických růží, které navíc vyžadují minimální péči. Řadu růží lze také pěstovat v nádobách na terasách a balkonech. Aktuálním trendem je pěstování růží společně s dalšími trvalkami, jako je například levandule, šalvěj nebo perovskie, které dodají záhonům modré a lila tóny. Velmi hezky lze také kombinovat růže různých typů a velikostí.