Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

Komíny Plachý - nerezové komíny na míru konkrétním podmínkám.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Zahradní práce v listopadu

Zima už ťuká na dveře a neodvratně se blíží. I vaše zahrada se pomalu chystá k odpočinku během nadcházejících zimních měsíců. Je třeba ji řádně připravit na toto období a dopřát ji několik měsíců klidu. Co vše je nutné udělat během podzimu, potažmo v měsíci listopadu? Ještě jste nezačali s údržbou zahrady a přitom již touto dobou běží podzim na plné otáčky? Nevadí, ještě je čas vše dotáhnout ke zdárnému výsledku.

Péče o trávník

V listopadovém pochmurném období už většina stromů shodila listy anebo alespoň jejich převážnou část. Je tedy čas na hrabání listí a jejich úklid tak, aby listy neležely na trávě a nezahnívaly. Ano správně, i další práce se budou týkat trávníku. Ten je potřeba před zimou upravit a to zejména posekat. Ovšem v tomto případě ne na obvyklou výšku, na kterou sečeme během letních měsíců, ale o 1/3 delší. Je vhodné hráběmi vyčesat přebytečný rostlinný materiál, včetně staré uschlé trávy a mechu, aby byl trávník dobře provzdušněn. Dále je vhodné aplikovat podzimní hnojení se zvýšeným obsahem draslíku, jehož funkcí je zpevňovat rostlinná pletiva. Naopak toto hnojivo obsahuje nižší koncentraci dusíku než během vegetačního období, kdy zajišťuje podporu růstu. Také jehličnany je před zimou vhodné pohnojit podzimním hnojivem a dobře zalít, aby v zimě nevysychaly.

Zeleninové záhony

Pokud se věnujete pěstování zeleniny, je dobré odstranit neprosperující zeleninu a odumřelý rostlinný materiál ze záhonu nebo vyvýšeného záhonu. Neopomeňte provést přípravu půdy/substrátu rytím, aby se zneškodnily plevele a zabezpečilo se provzdušnění půdy. Aplikujte výživu v podobě hnoje a kompostu, obojí pak lehce zapravte do půdy.

Které druhy zeleniny přečkají mrazivou zimu na záhonech?

V zimním období lze na záhonech ponechat pórek, růžičkovou kapustu, kapustu kadeřavou a některé další druhy zeleniny, díky čemuž je zelenina dostupná v čerstvém stavu, kdykoliv ji chcete připravit. V případě, že byste rádi pěstovali česnek na vaší zahrádce, je třeba již na podzim zasadit jednotlivé česnekové stroužky (bříškem k severu), nikoliv celou palici, do předem připravené půdy. Nezapomeňte rovněž vyjednotit jahodníky, které přes léto narostly do maximalistických rozměrů. Buďte nekompromisní a ponechte pouze mateční rostlinu. Jahodníky se vám v dalším roce odmění bohatou úrodou sladkých jahod.

Trvalkové záhony

U trvalkových záhonů můžete vesměs ostříhat odkvetlé a suché části rostlin. Některé rostlinné části je možno ponechat jako zimní výzdobu zahrady. Například odkvetlé rudbeckie nebo echinacei působí v zahradě zajímavě i v zimě a příjemně oživí výhled na vaši zahradu. V případě, že jste letos vysadili mladé sazeničky trvalek, bylo by vhodnější je přikrýt chvojím nebo slámou, aby byly dobře chráněny před vymrznutím. Pokud jsou trvalky už dobře zakořeněné, není toto obvykle třeba, ale záleží na druhu rostliny a jejím původu.

Traviny

Co se týká travin, zde záleží na druhu. Některé z nich je vhodné svázat provázkem do snopků, aby byly lépe chráněny před mrazem a vlhkem. Jiné ponecháváme volně. Některé druhy trav se před zimou zastřihávají, resp. odstraňují se jejich laty.

Keře

V zimním období je taktéž čas na zastřihávání a úpravu vzhledu keřů. Je potřeba vyjednotit tzv. vlky, odstranit přebytečné výhony, zkrátit větve na požadovanou délku. Účelem je, aby se dodržel ideální tvar, keř se prosvětlil a neprorůstal sousedům na vedlejší pozemek, což je častý a značně nepříjemný nešvar našich zahrad. U ovocných keřů je vhodný významnější prořez proto, aby se zabezpečila dostatečná úroda v příští sezóně. Odstraňte plevele tím, že keře okopete, následně přidejte kompost případně i hnůj a nepatrně zahrňte půdou.

Prořez stromů

Omlazení, prosvětlení, zkrácení větví přerostlých stromů nebo úplná likvidace přestárlého či uschlého stromu je ideální provést v zimě, kdy je vhodné období na prořez stromů i rizikové kácení. Během zimy bývají časté silné větry, které mohou poškodit dlouhé větve stromů. Rovněž přerostlé větve mohou praskat pod tíhou sněhové nadílky a větve se pak lámou. Včasná úprava stromové koruny zamezí riziku nenávratného poškození stromu i jeho celkového vzhledu.

Je evidentní, že podzimní a zimní údržba zahrady sebou přináší nemálo starostí a časově i fyzicky náročné práce. Nemáte chuť anebo čas se věnovat vaší zahradě? Svěřte svou zahradu do rukou odborníků. Jednou z předních zahradnických firem zabývajících se údržbou zahrad je společnost MELOUNOVÁ,s.r.o. Tato firma se věnuje nejen kompletním zahradnickým službám, ale i rizikovému kácení stromů. V případě Vašeho zájmu nás prosím kontaktujte.

 

MELOUNOVÁ, s.r.o.

Klímova 2053/14

616 0 Brno

549 252 501

info@udrzbazelenebrno.cz

Fotografie