Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Japonský topol - k čemu je dobrý a jak ho správně pěstovat?

Japonský topol je hitem posledních let i na našem území. Tato dřevina má mnoho předností, pro které obliba jeho pěstování roste. Především je to snadnost pěstování, rychlý růst a využití jako levného palivového dřeva. K pěstování stačí vybrat vhodné místo, raději na vlastním pozemku, jelikož se jedná o dlouhodobou kulturu. Po sklizení opět rychle přirůstají.

Jak jej správně pěstovat

Žádné speciální podmínky nejsou nutné, jelikož japonský topol je nenáročný na stanoviště i na složení půdy. Jediné co vyžaduje, je dostatek vláhy. Proto se hodí i na podmáčený pozemek, který jeho pomocí můžete bezpracně odvodňovat. Vysazují se buď řízky nebo již zakořeněné rostlinky. Pokud chcete topoly pěstovat ve velkém na účely topení, měli by být řádky přesné kvůli snadné sklizni.
Jelikož je japonský topol skutečně nenáročný a bez problémů rychle roste i v naprosto chudé půdě, lze ho úspěšně využívat při různých rekultivacích pozemků a ozeleňování zanedbaných a jinak nepoužitelných ploch.

Využití jako paliva

Palivové dřevo patří stále k nejlevnějším a nejdostupnějším topivům. V tom je právě jedinečná příležitost nejen pro velkopěstitele, ale i pro domácnosti. Pro běžný rodinný domek stačí podle prokazatelných výpočtů rozloha čtyř tisíc čtverečních metrů, na které se postupně vysadí 3500 sazenic. Během 5 až 6 let se již může sklízet a topit buď kulatinou, nebo štěpkou z mladých stromků. V obou případech lze získat velice levné a také ekologické palivo. Nemusí se ani řešit povolení ke kácení vzrostlých stromů, jelikož japonské topoly jsou vedeny jako zemědělská komodita, nebo jak se dnes říká biomasa.
Topení je velice účinné, neboť výhřevnost dřeva z japonských topolů je dokonce vyšší než u hnědého uhlí. Navíc popel z tohoto dřeva je vhodný jako příměs do kompostu. Další výhodou topení je, že při spalování nekouří ani nezapáchá.

Další možnosti využití

Rychlý růst je důvodem pro pěstování japonských topolů jako živých plotů nebo protihlukových bariér podél komunikací. Vlastností dřeva japonských topolů lze využít i pro další účely. Jelikož se jedná o velmi měkké dřevo, které se snadno opracovává, mohou se z něj vyrábět různé soustružené výrobky nebo například vnitřní obklady, což znamená oproti jiných dřevům značnou finanční úsporu.