Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

Komíny Plachý - nerezové komíny na míru konkrétním podmínkám.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Nešlapte si po trávníku, využijte zahradní nášlapy

Každý to známe ze svého okolí. Kolem domů či v parcích se vybudují chodníky, ovšem řada lidí si z pohodlnosti vyšlape nevzhledné cestičky v trávnících. Stejně tak ovšem mohou hyzdit vyšlapané pěšinky i trávník na vaší zahradě. Aby k tomu nedošlo a váš trávník byl vaší chloubou, můžete na nejfrekventovanější místa umístit nášlapy. Vybrat si můžete podle svého vkusu a podle stylu vaší zahrady.

Kamenné nášlapy

Ploché pochozí kameny, čili lidově šlapáky lze využít ke zpevnění zahradních cest jak v okrasných zahradách, tak například kolem domu, směrem k bazénu, dřevníku nebo vchodové brance. Způsob jejich pokládky můžete volit podle množství materiálu, podle délky cesty nebo prostě podle svého uvážení. Šlapáky mohou být položeny každý zvlášť, nebo mohou vytvořit jednolitou cestu. Práce s nimi je jednoduchá a potřebujete k tomu kromě vhodných plocháčů pouze písek, rýč, lopatku a buď gumovou paličku nebo kladivo a dřevěný špalík. Kladivem nesmíte poklepávat přímo na kámen, jelikož by mohl prasknout nebo se odštípnout.

Pokládka

Každý šlapák položíme do trávy a rýčem si označíme jeho obvod. V daném místě odstraníme drny a zeminu a do vzniklého prostoru o hloubce cca 4 cm pod spodní stranu šlapáku nasypeme písek. Poté položíme šlapák tak, aby byl v rovině s terénem i po té, když jej mírně poklepeme. Stejně postupujeme i s ostatními kameny, které pokládáme ve vzdálenosti, aby jejich okraje byly od sebe přibližně 20 cm.

Jaké jsou druhy kamenných šlapáků

V našich podmínkách je nejobvyklejší čedič. Můžeme ovšem použít i pískovec, který se sice dobře opracovává, ale brzy se sešlape. Vhodná je také břidlice. Chcete-li mít na zahradě něco netradičního, můžete si pořídit například šlapáky z balkánské ruly, což je neobyčejně tvrdý a odolný kámen.

Další druhy zahradních nášlapů

K nejčastěji používaným patří nášlapy betonové. Nepůsobí zrovna přírodně, ovšem díky pravidelným tvarům dosáhnete úhledného efektu. Betonové nášlapy vynikají nejen velkou odolností a dlouhou životností, ale jejich sortiment nabízí různé velikosti a barvy.
Zvolit můžete také dřevěné nebo plastové nášlapy, které ovšem mají krátkou životnost.