Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Zakládáme nový trávník: Od setí až po první sečení

Kdy začít s osevem?

Nejvhodnějším obdobím pro založení trávníků je jaro, nejlépe duben či květen. Na jaře má půda ideální vlastnosti pro osev, jelikož je již dostatečně prohřátá a zároveň vlhká. Vysévat ovšem můžete i koncem léta, přesněji v září a říjnu. Pokud však plánujete instalaci zavlažovacího systému, je celkem jedno kdy s osevem začnete, jelikož základní podmínky pro klíčení jsou hlavně dostatek vláhy a teplo. Čím je tepleji, tím vám trávník, za podmínek správného zalévání, rychleji poroste.

Výběr vhodného osiva

Před tím, než se pustíte do příprav, je dobré si ujasnit, k čemu vlastně chcete váš nový trávník využívat. Chcete se především kochat a jen tak se ležérně občas projít po zahradě? Nebo chcete, aby váš trávník sice dobře vypadal, ale zároveň snesl i dovádění vašich dětí a psa? Podle účelu použití je nezbytně nutné vybrat vhodnou travní směs. Pokud toužíte po precizně udržovaném anglickém trávníku, doporučujeme vybírat směsi, kterými se vysévají například golfová hřiště. Na zatěžované plochy jsou naopak vhodnější směsi pro výsev na hřištích fotbalových.

Osev nebo travní koberec?

Také je důležité ujasnit si, zda-li chcete váš trávník vypiplat od semínka nebo si raději necháte položit trávník již hotový. Zásadní rozdíly jsou náročnost a cena. Nespornou výhodou travních koberců je, že nemusíte čekat měsíce na dokonalý a hustý trávník. Zahrada, na které je trávník řešený travními koberci, je také téměř okamžitě použitelná. Čemu se však nevyhnete ani u travních koberců, je důkladná příprava povrchu.

Zbavení půdy nečistot a plevele

Perfektní půda připravená na výsev musí být zbavena všeho, co by mohlo bránit rovnoměrnému bujení nové trávy. Půdu je proto třeba zbavit především kamenů a postarat se o to, aby se vní nerozrůstal plevel. Odstranění plevele lze vyřešit buď mechanicky, nebo chemicky. Mějme ale na paměti, že jedním zásahem se pravděpodobně nezbavíme veškerého plevele a jeho odstranění bude nutno opakovat.

Půda jako základ pro silný travní porost

Pokud chcete, aby se vašemu trávníku dobře dařilo, je potřeba si uvědomit, že připravit pro něj vhodné podmínky je naprosto stěžejní, a není dobré tuto přípravu podceňovat. Půda, kterou připravujete na osetí nebo položení travních koberců by měla mít ideální pH. To se u trávníků pohybuje v hodnotách mírně kyselé až neutrální, tedy pH 5,5 až 7. U příliš kyselé půdy pH vyrovnáme použitím vápníku. Další důležitou vlastností půdy je také její schopnost provzdušnění. Pokud je vaše zahrada situována do oblasti s jílovitou, tedy těžkou půdou, je dobré použít pro její odlehčení písek.

Jdeme vysévat

Máme-li půdu dostatečně připravenou, můžeme začít se samotným setím. Důležité je dbát na pečlivé rozhazování semen, abychom předešli nerovnoměrnému osetí zahrady, které by se projevilo střídání ostrůvků s hustším a řidším travním porostem. Taková zahrada by asi málokomu udělala radost. Ideální je použít sypač a semena obohatit o jemné piliny, které zvětší objem sypaných semen a napomůže rovnoměrnějšímu rozmístění. Rovnoměrnosti dosáhneme i tím, že si směs rozdělíme na dvě části. První část sejeme po celé zahradě jedním směrem a druhou sejeme znovu celou zahradu do kříže.

Finální úpravy a následná péče

Setí máme za sebou a nyní je potřeba půdu lehce rozhrabat hráběmi, aby se semena lépe zapustila do povrchu. Následně je dobré vysetá semena ještě do země zaválcovat, aby lepé odolávala povětrnostním vlivům, než zapustí kořeny. Dbáme na pravidelné zalévání trávníku, přičemž se snažíme o rovnoměrný přísun vody, aby nedocházelo ke vzniku kaluží, které by mohy způsobit vyplavení klíčících stébel trávy. První trávník sekáme přibližně při výšce 10 cm. Před každým sečením je nutné dbát na to, aby nože sekačky byly pečlivě naostřené. Zvlášť u prvního sečení by se mohlo stát, že tupý nůž vytrhne malé rostlinky z půdy.

Ať už se rozhodnete vypěstovat si svůj vlastní trávník nebo si ulehčíte práci a necháte si položit travní koberce, radíme obrátit se při zakládání trávníků na odborníky, kteří vám poradí vhodné hnojivo a travní směsy pro vaši zahradu, případně provedou osev či poklad travních koberců za vás. Vaše nová zahrada může být dokonalá například se zahradnickou firmou Skoupý, která se zabývá návrhem a realizací zahrad již 25 let a svému oboru skutečně rozumí.

Fotografie