Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

Komíny Plachý - nerezové komíny na míru konkrétním podmínkám.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Ratanový nábytek - umělý nebo pravý ratan?

Celá řada předností dělá z ratanu ideální materiál pro výrobu nábytku. Především je ratan lehký a velice odolný, takže je vhodný jak do interiéru, tak na terasu či zahradu. Přesto je třeba si rozmyslet, kam budete chtít ratanový nábytek umístit vzhledem k rozdílům mezi ratanem přírodním a umělým.  Mezi přednosti ratanového nábytku také patří lehkost a malé nároky na údržbu, což platí více pro umělý ratan. 
Ratanový nábytek působí velice elegantním a exotickým dojmem, je pohodlný a má dlouho životnost. Z ratanu se vyrábějí nejen sedací soupravy, ale i stolky, křesla, židle, taburety, podstavce pod květináče a jiné dekorativní předměty. 

Pravý ratan

Nábytek vyrobený z pravého čili přírodního ratanu je vhodnější do interiéru. Je však třeba dbát na to, aby nestál těsně u topení a také aby nebyl v příliš suchém prostředí. Je to dáno původem ratanu. Přestože je přírodní ratan řazen mezi tropické dřeviny, ve skutečnosti jsou to liany rostoucí v tropických pralesích, kde je vysoká vlhkost.  Jedna liana může dorůst až do délky dvěstě metrů. Po uříznutí se musí napařit a impregnovat, aby i po vysušení získal ratan potřebnou ohebnost. 

Umělý ratan

 Na rozdíl od pravého ratanu je nábytek z umělého ratanu podstatně levnější. Další pozitivní vlastností je vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům včetně UV záření. Nikdy neztrácí svou pružnost, jelikož se vyrábí z ohebných plastů, konkrétně z vláken polypropylenu. 

Ošetřování ratanového nábytku

Mezi ošetřování pravého a umělého ratanu jsou rozdíly. Pravý ratan je na údržbu náročnější, než ratan umělý. Aby neztratil své výborné vlastnosti, nebo dokonce nezačal praskat, je nutné o něj pravidelně pečovat. Jednou za rok je třeba jej ošetřit speciálním olejem, který dodá tomuto materiálu lesk a sílu. Také je nutné pamatovat na to, že přestože je ratan tropická dřevina, vůbec ji nesvědčí déšť. Proto je vhodnější používat nábytek z přírodního ratanu raději v interiéru. Naopak na terasu či na zahradu je ideální nábytek z umělého ratanu. Výhodou zahradního nábytku z umělého ratanu je snadná manipulovatelnost a také mnohem nižší cena v porovnání z ratanem přírodním.