Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Aktualizujete pravidelně své pojištění?

Aktualizace pojistné částky

V době, kdy jste sjednávali pojištění nemovitosti, měla vaše nemovitost určitou hodnotu. Ta se určuje částečně orientačně, případně ji lze určit pomocí přímého odhadu ceny nemovitosti. Každopádně, ceny nemovitostí se v průběhu času mění. A obvykle rostou. Stačí se podívat, za kolik se domy ve vašem sousedství prodávaly před pár lety a za kolik se prodávají nyní. Ten skok je někdy obrovský. A v případě pojištění je důležité udržovat si pojistnou částku stále aktuální – pokud totiž bude z doby před 20 lety, pojišťovna vám v případě pojistné události vyplatí pouze tuto částku, která ale už dávno nemusí na následnou opravu stačit.

Valorizace pojistné částky

Pro ty, kdo si nikdy pojistnou částku neaktualizovali a teď skoro padají do mdlob, je tu dobrá zpráva. Pojišťovny o takových lajdácích vědí. A tuší, že nemovitost se v mezičase zhodnotila. Takže každá pojišťovna provádí u svých pojistek pravidelnou valorizaci. Tedy navyšuje pojistnou částku podle toho, jak se pohybuje cena podobných nemovitostí v téže lokalitě. Nemusíte se tedy děsit, že vaše chata pořízená před 30 lety a pojištěná dle tehdejší hodnoty na 100 000 korun, je v pojišťovně pořád vedena pod touto pojistnou částkou – ta už je dávno mnohem vyšší. Ale není na škodu zjistit si, jaká konkrétně je, a případně požádat o úpravu.

Průběžná aktualizace

Odborníci na nemovitosti doporučují provádět aktualizaci pojistných smluv u pojištění nemovitostí pravidelně. Nejlépe každé dva roky. A to i když jste v mezičase nepřistavovali, nerekonstruovali ani jinak nezhodnocovali svou nemovitost. Vyplatí se kontaktovat pojišťovnu a dohodnout se na aktualizaci pojistné částky přizpůsobené platným cenám v dané lokalitě a u daného typu nemovitostí.

A neplatí to jen u pojištění nemovitosti, ale také u pojištění domácnosti – pokud jste obnovili vybavení, koupili drahý nábytek nebo si pořídili nějaká umělecká díla, ihned zamiřte do pojišťovny a pojistnou částku aktualizujte.

Aktualizace po rekonstrukci

Jiná situace nastává, pokud rekonstruujete. Přistavěli jste patro? Dostavěli garáž? Změnili dispozice? Hned vzápětí zamiřte do pojišťovny. Vše si nafoťte, vezměte s sebou faktury a aktualizujte pojistnou částku. Kdyby došlo k nehodě a druhý den jste například vyhořeli, pojišťovna na novou rekonstrukci ani přístavbu nebude brát zřetel – bude se řídit pojistnu částkou, kterou máte ve své smlouvě o pojištění nemovitosti. Což může být rozdíl v řádech stovek tisíc korun.

Přečtěte si také Pojistěte si správně vaše bydlení nebo Na rizikové kácení a ořez stromů si pozvěte odborníka

Fotografie