Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

3 tipy, jak ulehčit seniorům bydlení

Vhodné podlahy

Pro seniory je zásadní, aby se mohli pohybovat bezpečně. Jediné uklouznutí pro ně může znamenat fatální úraz. A pak i zdlouhavou léčbu a ne vždy úspěšné vyléčení. Proto je třeba, aby senioři doma neměli žádné kluzké podlahy. Koberce jsou pro ně nejpříjemnější pro chůzi, jsou teplé a nepodkluzují. Ale na druhou stranu potřebují průběžnou údržbu, musejí se vysávat a jednou za čas i důkladněji čistit.

Dlažba je na údržbu snadnější, ale i ta neklouzavá (tedy s drsnějším povrchem) může po vytření nepříjemně podklouznout. Podlahy z hrubých dřevěných prken nekloužou a dobře se udržují, ale na druhou stranu dřevo potřebuje péči. Takže výběr není snadný.

Domácí pomocníci

Řada seniorů se různým domácím pomocníkům brání, přičemž tvrdí, že nic z toho nepotřebují. Vždy přece vše dělali a zvládali sami. Ale když jim nějakého robotického či automatického pomocníka pořídíte, nakonec za to budou rádi, protože jim to usnadní život. Například robotický vysavač je skvělý vynález. Pokud ho senior odmítá, zkuste aspoň tyčový vysavač, který se nabíjí a po vysávání rovnou vysypává. I myčka nádobí může mnoho starostí ubrat – prodává se i v menších velikostech a je tedy vhodná pro starší lidi žijící ve dvou či osamotě.

Stejně tak se seniorem můžete probrat, zda by neměl zájem o sušičku na prádlo, případně pračku již spojenou se sušičkou. Namísto vany může spíš ocenit sprchový kout. A pokud má starou, malou televizi, možná by ho potěšila ta s větší úhlopříčkou. Existuje spousta malých pomocníčků a drobných i větších změn, které seniorům mohou výrazně zjednodušit život.

Příhodnější vstup domů

Ve vyšším věku teprve pochopíme, jak náročné může být zdolat schody. I kdyby šlo jen o tři schůdky před vchodem. Zjistíme, jak náročné je sejít do sklepa a vyjít z něj. Jak složité je dostat se pro něco na půdu. Jak dokáže život zkomplikovat, když v bytovém domě přestane fungovat výtah. Stejně tak pochopíme, jak složitý může být pohyb po svažitém pozemku. Jak náročné je udržovat ho a starat se o něj. A zjistíme, že například byt s loftem je skvělé řešení leda tak pro dvacátníky.

Takže pokud vaši rodiče nebo prarodiče přišli do věku, kdy je pro ně i ten jeden schůdek problém, měli byste se snažit pomoci jim najít řešení. Ne každý má na to, aby nechal vstup do domu předělat na bezbariérový. Ale pokud to jde, pokuste se seniora přestěhovat do přízemí a přesunout mu všechny potřebné předměty na dosah, aby nemusel chodit po schodech.

Přečtěte si také Hospodyně, uklízečka, au-pair. Kdo vám může ulehčit život? nebo Jak uklízí koupelnu profík? Chytře…

Fotografie