Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o. - Vysoušení vlhkého zdiva.

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - Hliníková a plastová okna Ostrava. Okna vhodné i do pasivních domů.

Klempířství Dambor - klempířské práce v Brně a okolí. Obraťte se s důvěrou na náš tým zkušených profesionálů.

Dokurzu.cz - velký výběr rekvalifikačních kurzů ve vašem kraji.

NESTSERVICE s.r.o. - stavíme monolitické betonové stropy po celé ČR.

Švec beton - unikátní designové betonové schodiště. Realizace po celé ČR.

TOKAREX spol. s r.o. - realizace anhydritové podlahy po celé ČR.

Komíny Plachý - nerezové komíny na míru konkrétním podmínkám.

UNITEL elektro, s.r.o. - zabezpečovací systémy Brno.

Sklep pod domem – dobrý nápad nebo ne?

Sklep u domu

Bez sklepa, dílny nebo kůlny se obejde jen málo lidí. Obvykle potřebujeme nějaké prostory, kam můžeme uložit trvanlivé potraviny, nápoje, nářadí, na zimu tam uskladnit venkovní nábytek, v létě tam zase mít schované boby. Takové prostory se vždy vyplatí mít po ruce a nejlépe blízko domu, nikoliv na druhé straně pozemku. Před jejich výstavbou je ale potřeba promyslet si, jak vám budou nejlépe vyhovovat. Půjde o klasickou nadzemní stavbu malých rozměrů? Nebo ji částečně „zakopete“ pod zem? A co takhle ušetřit si místo na pozemku a umístit ji přímo pod dům?

Domy ve svahu

Nejlepší je to u domů nebo chat, které se nacházejí na svažitém pozemku. V tu chvíli svah stejně musíte nějakým způsobem srovnat, abyste na něm mohli začít budovat stabilní stavbu. Už v tu chvíli se vyplatí přemýšlet o postavení spodního patra, které může posloužit jako garáž, sklep, odkladiště nebo cokoliv jiného. Vchod do něj může být jak zvnějšku, tak i vnitřkem domu. Možností je dost a chata s garáží či sklepem pod svou obytnou plochou je obvykle po všech stánkách výhodná.

Podkopat si dům

U již postaveného domu není snadné vybudovat sklep přímo pod obytnou částí. Je nutné uvědomit si, že dům má základovou desku z betonu. Pokud na to půjdete špatně, můžete ohrozit stabilitu celé budovy. Takže ano, je to možné, ale je nutné pozvat si statika, odbornou firmu a bude to obnášet hodně nepořádku a nebude to vůbec levné řešení. Pokud je to ale váš sen, je možné to zrealizovat a sklep pod domem můžete mít.

Budování suterénu

Nejlepší je vybudovat si suterén pod obytnou částí domu již při stavbě. V projektu se s ním už počítá, takže i základy a výkopové práce se provádějí tak, aby pod úrovní země následně vznikl dostatečně velký prostor odpovídající vašim představám. V tu chvíli už se obvykle nepočítá s vchodem z vnější strany, ale vytvoří se vstup z vnitřku domu. Ten může mít mnoho podob – od padacích dvířek až po klasické dveře a běžné schodiště. Vše je možné, jen je potřeba naplánovat a promyslet si to včas. Každá nadbytečná změna pak už stojí dost peněz a někdy ani bez větších zásahů do domu není možná.

Sklep jako z hororu?

V hororech je sice duch obvykle ukrytý ve sklepě, ale váš sklep nemusí rozhodně vypadat takhle. Suterénní prostory pod domem mohou být moderní, a to včetně odvětrávání, elektroinstalací, kanalizace či přívodu vody. Může tam být topení, mohou poloužit jako technická místnost s kotlem, můžete v nich uskladňovat věci, udělat si tam dílnu a tak dále. Fantazii se meze nekladou.

Přečtěte si také Dětský pokojíček jako z katalogu. Jak na to? nebo Aplikace betonové stěrky na stávající obklad nebo dlažbu

Fotografie